hic_evinizden_uzak_fakat_eviniz_kadar_sicak_dogayi_bu_kadar_yakininizda_hissettiniz_mi_mersu_a_l_tesisleri_039_nde_bu_hissi_yakalayacaksiniz_015f09c19d570497bc92b711eafaf6d8.png

Kurumsal / Corporate

BALIĞIN FAYDALARI / BENEFITS OF TROUT

Balık yağında sağlığımız için özellikle çok önemli olan 2 farklı doymamış yağ asiti türü bulunmaktadır: EPA (eicosapentaenoic asit) ve DHA (docosahexaenoic asit). EPA ve DHA çoklu doymamış yağlar olarak bilinmektedirler ve önemli Omega-3 yağ asitlerini içermektedirler. İnsan vücudu Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini üretemez dolayısıyla dışarıdan besinlerle alınmaları gerekir.

Bu nedenle alabalık, vücut için son derece önem taşıyan bu yağ asitleri açısından en zengin besinlerden biridir.

Kalp ve Damar Sistemini Destekler ve Korur

Kolesterolü, trigliseridi ve kan basıncını düşürürür.

Kalp krizi sonrası anormal kalp ritimlerinin, hayatı tehdit eden risklerini de azaltır.
Yorgunluğu giderir.

Kavrama gücünü arttırır.

Hareket Kabiliyetini arttırır
Eklem Sağlığına Yararlıdır
Beyin ve Sinir Sisteminin Sağlıklı Çalışması Açısından Yararlıdır.
Enfeksiyonel Rahatsızlıklara Yararı, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Depresyonu azaltır.

Cildin yaşlanmasını geciktirir.

Diyet yapanlara yardımcıdır. 100 gramında sadece 86 kalori vardır. % 80,5 su, % 47,7 protein, % 3 de yağ içerir.

Romatizma, bel, bel fıtığı, kas ağrılarında da faydalıdır. Cilde masaj yoluyla yedirilir.

Hamile annelerde beyin ve retina gelişimini destekler.

Alabalık  en vitaminli en faydalı balıklardan biridir.  Bu balıkla ilk okulda kötü bir tesadüfle tanıştım.  Burdur da çıkık la ilgili bir sağlık sorunum oluştuğunda .  O bölgeye alabalık bağlayıp bir kaç gün orada kalmıştı.  Balık kötü kokana kadar.  Kemiklere çok faydası olduğu ispatlanmış bir tedaviymiş bu.

Alabalık  omega -3 yağ asidi kaynağıdır deposudur.  Ve doymuş yağ oranıyla kalorisi çok düşüktür. Diyet yapanlara şiddetle önerilir.

Bu balığın B12 vitamini bakımından da zengindir. Günlük demir ihtiyacının %10 ‘undan fazlasını karşılar.  Alabalık genellikle lağım boşalan göllerde ve akarsularda bulunur.  Bu yüzden , balık çiftliklerinde yetiştirilen alabalıklardan satın almaya özen gösterilmelidir.

Tatlı su balığıdır.

Alabalığın önemli özelliklerinden biriside koku yapmadan pişiyor olmasıdır. Mutfağınız kokmaz kolay pişer . Bu yüzden ev hanımları çok sever.

Kılçıkları az, eti bol olan alabalığın ihtiva ettiği vitamin, mineral ve protein bakımından oldukça zengindir.  Her yaştaki insanlara faydası çoktur. Mucize bir besindir.

Kaynakça;Dr. Simopoulos

erasoft